Léky, které jsou určeny pro lidskou spotřebu, mohou domácím mazlíčkům způsobit nemalé potíže, a v některých případech i smrt. Z důvodu nedbalosti (ponechání léků na dosažitelném místě) či neznalosti majitelů (podání léků zvířeti majitelem) se však veterinární lékaři s těmito případy neustále setkávají. V tomto článku naleznete lidmi často používaná léčiva, která však nejsou vhodná pro podání zvířatům a další látky, účinky těchto látek a také to, jakými klinickými příznaky se otrava projevuje. Pokud máte u svého zvířete podezření na otravu, je třeba ihned volat veterinárnímu lékaři.
„Všechny látky jsou jedy. Není látka, která by jed nebyla. Rozdíl mezi lékem (neškodnou látkou) a jedem tvoří pouze jeho dávka.“ Paracelsus, lékař a alchymista.
Paracetamol
Léčivá látka s analgetickými a antipyretickými účinky, která je v českých lékárnách volně dostupná k prodeji pod obchodními názvy jako je Paralen, Panadol, Ataralgin apod. U nás je ve veterinární praxi registrován pro léčbu respiračních onemocnění u prasat, ale v mnohých zemích není dostupný pro zvířata vůbec. Vysoká toxicita této látky je u koček a fretek z důvodu nízké aktivity metabolizačního enzymu glukuronyl-S-transferázy. Letální dávka u koček a fretek je 60 mg/kg, což znamená, že podání 1/3 tablety Paralenu 500 je smrtelné. U psů a lidí je letální dávka 100-200 mg/kg.
Typickým příznakem otravy je tzv. moonface, neboli otok hlavy zvířete, nízká teplota, křeče, slinění, zvracení, ztížené dýchání.
Kočky umírají na udušení z důvodu methemoglobinémie, která je zapříčiněná jejich nízkou kapacitou methemoglobinreduktázy, která má za úkol měnit methemoglobin zpět na hemoglobin. Psi a ostatní umírají do jednoho až dvou dnů na selhání jater.
Jaká je první pomoc? Vyvolat zvracení (do 1-2 hodin po požití), podat aktivní uhlí, vitamín C, B (ochrana jater), případně veterinární lékař poskytne infuzi. Pro otravu paracetamolem existuje antidotum – N-acetylcystein (např. lék ACC).
Pokud však máte podezření na otravu, ihned volejte veterinárnímu lékaři a nechejte léčbu na něm. Může vás zatím přes telefon navést, jak postupovat při první pomoci.
Ibuprofen a další NSAID‘s
Jsou to nesteroidní, protizánětlivá, protirevmatická léčiva. Vyšší míra toxicity je u psů způsobena nízkou aktivitou acetylačních enzymů a u koček a fretek nízkou aktivitou enzymu glukuronyl-S-transferázy.
Letální dávka Ibuprofenu pro psy je 400 mg/kg a u koček a fretek 200 mg/kg. Dalšími zástupci z této skupiny léčiv jsou Ibalgin, Nurofen, Aspirin, Acylpyrin či Voltaren.
Mezi hlavní příznaky patří nevolnost, zvracení, průjem nebo zvýšená krvácivost. Při otravě těmito léčivy nastává i selhání ledvin.
Léčba spočívá v podání aktivního uhlí, léků na ochranu sliznice gastrointestinálního traktu, infuze k rychlejšímu odstraňování léčiva ven z těla, udržení funkce ledvin. Opět zde platí, že při podezření na otravu je nezbytné volat veterinárnímu lékaři, a ten vás již navede k důležitým krokům pro záchranu vašeho zvířete.
Permetrin
Patří mezi nejoblíbenější antiparazitika (Arpalit) pro psy, u nichž je nízké riziko toxicity. Zvýšené riziko je u malých plemen psů bílé barvy (boloňský psík, maltézský psík) a také u koček a fretek kvůli nízké aktivitě enzymu glukuronyl-S-transferázy. Zde také platí, že kočky jsou ohroženy, byť jen kontaktem se psem ošetřeným takovým přípravkem. Nazýváme to sekundární otravou, která může být způsobena jak přímým kontaktem, tak i sdíleným pelechem, a to minimálně po 48 hodin.
Klinické příznaky se dostaví do 3 hodin po požití a do 72 hodin po kontaktu s kůží. Patří mezi ně třesy, záškuby, křeče, horečka a kožní přecitlivělost.
Prvním krokem léčby je omytí zvířete, případně pokud došlo k požití, tak vyvolání zvracení. Dále aktivní uhlí a diazepam proti křečím. Zase zde platí, že je nutné ihned volat veterinárnímu lékaři, který vám již poradí první kroky záchrany zvířete a nachystá se na váš příjezd.
Zdroje:
Pharm.Dr. Široká Zuzana, Ph.D. Významné toxické a nežádoucí účinky léků u zvířat z pohledu lékárníka. Česká a slovenská farmacie 5/2012 61: 222-228.
Skripta pro posluchače Fakulty veterinární hygieny a ekologie, obor Ochrana zvířat a welfare, přemětu Poruchy zdraví související s otravami zvířat