Jak informuje zpravodajský server CNN, Kanada se oficiálně připojila k dalším více než 40 státům, které zakazují testování kosmetiky na zvířatech.
„Ochrana zvířat před utrpením a smrtí v důsledku testování kosmetiky je něco, o co žádalo spoustu Kanaďanů a co můžeme konečně začít oslavovat,“ pronesl kanadský ministr zdravotnictví Yves Duclos. Dodal také, že chce občany ujistit, že nyní budou v obchodech k dostání pouze cruelty-free kosmetické produkty.
Návrh zákona byl schválen 22.6.2023 a mimo jiné v něm stojí: „Žádná osoba nesmí prodávat kosmetiku, pokud tato osoba nemůže prokázat bezpečnost kosmetického výrobku, aniž by se spoléhala na údaje odvozené z testování provedeného na zvířeti, které by mohlo zvířeti způsobit bolest, utrpení nebo zranění, ať už fyzické nebo duševní.“ Kanada se tak přidala k celkem 44 státům, jejichž právní systém zakazuje testování na zvířatech. Mezi ně patří například státy Evropské Unie, Austrálie, Spojené království, Jižní Korea, několik států USA.
Velký problém ovšem představuje Čína, jejíž právní předpisy stanovují, že i kosmetika z dovozu se musí povinně na zvířatech otestovat. Toto platí i pro všechny složky, které jsou použité při výrobě produktu. Tudíž každý kosmetický produkt prodávaný v Číně, bez ohledu na místo jeho výroby, byl testován na zvířatech.
Jak je tomu v České republice?
Česká republika, jakožto člen Evropské Unie, přijala zákaz testování kosmetických výrobků na zvířatech v roce 2004. Následoval zákaz testování kosmetických přísad v roce 2009 a poté i zákaz prodeje kosmetiky, která byla testována na zvířatech v roce 2013.
Státní veterinární správa ČR informuje, že od roku 1992 do roku 2002 došlo ke snížení z původního počtu půl milionu používaných pokusných zvířat na téměř polovinu. Zásluhu připisuje předpisům veterinárního zákona a zákona na ochranu zvířat proti týrání, jejichž dodržování kontroluje několik stovek speciálně vyškolených inspektorů veterinární správy.
Certifikace a značení
Celosvětově jsou používané 3 druhy označení produktů netestovaných na zvířatech. Mezi nimi je ale několik velmi důležitých rozdílů, které jsou uvedeny v tabulce níže. Tím podstatným rozdílem je, zda společnost své produkty dodává na čínský trh, protoře veškeré tyto produktu, jak je uvedeno výše, musí být na zvířatech testovány. Podstatná je v případě australské certifikace NOT TESTED ON ANIMALS také skutečnost, že ani mateřská značka neprovádí žádné testování na zvířatech.
Kosmetické značky netestující na zvířatech
Mezi nejznámější v České republice běžně dostupné značky spadající do kategorie Leaping Bunny patří například: Alverde, Balea, Catrice, E.L.F., Essence, Gabriella Salvete, Havlíkova přírodní apotéka, H&M cosmetics, Huda Beauty, Kneipp, Kylie Cosmetics, LUSH, Manufaktura, Marks and Spencer, Saloos a mnoho dalších.
Zdroj:
Sottile, Z. 2023 . Canada has officially banned testing cosmetics on animals. CNN. 2. července 2023. [vid 2. 7. 2023] dostupné z https://edition.cnn.com/2023/07/02/americas/canada-ban-animal-testing-cosmetics-trnd
A history of the EU testing ban (no date) EARA. 2022. European Animal Research Association. [vid 29. 7. 2023]. dostupné z https://www.eara.eu/a-history-of-the-eu-testing-ban
Beauty without bunnies. 2023. PETA. [vid 29. 7. 2023]. dostupné z https://crueltyfree.peta.org