CHKO Krušné hory: proces vyhlášení zahájen

Ministerstvo životního prostředí ČR nedávno zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory, což je zásadní krok pro ochranu jedinečné přírody této oblasti. Krušné hory, které se rozprostírají na hranici mezi Čechami a Německem, jsou posledním pohořím v České republice bez ucelené ochrany. Vyhlášení CHKO by zajistilo ochranu rozsáhlých přírodních celků, včetně rašelinišť, bučin, luk a pastvin, což by mělo výrazný dopad na zachování biodiverzity a ochranu ohrožených druhů.

Krušné hory jsou domovem mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Například zdejší rašeliniště a bučiny jsou ekosystémy s vysokou biologickou hodnotou. Ochrana těchto lokalit by přispěla k udržení a obnově populací ohrožených druhů, jako jsou tetřev hlušec, rys ostrovid nebo sokol stěhovavý. CHKO by také znamenalo lepší ochranu pro migrační trasy zvěře a umožnilo by vytvoření klidových zón, kde by mohla zvířata nerušeně žít a rozmnožovat se.

Pro místní komunity a samosprávy byl proces jednání o vyhlášení CHKO náročný, ale výsledky ukazují na široký konsensus. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) jednala se zástupci 67 obcí a dvou krajských úřadů, což vedlo k dohodám, které zohledňují potřeby ochrany přírody i rozvojové zájmy obcí. Například město Jáchymov podpořilo ochranu přírodně cenných lokalit, ale zároveň zajistilo, že CHKO nebude zasahovat do jeho urbanizovaných a rozvojových území.

Podpora vyhlášení CHKO přichází také od hejtmanů Karlovarského a Ústeckého kraje, kteří oceňují přístup ministerstva a AOPK k udržitelnému rozvoji regionu. Kromě ochrany přírody by totiž CHKO Krušné hory mohla přinést i nové příležitosti pro ekologický turismus a místní ekonomiku. Podle Petra Kulhánka, hejtmana Karlovarského kraje, vyhlášení CHKO pomůže udržitelnému rozvoji regionu a přinese benefity nejen pro návštěvníky, ale i pro samotné obce.

Ochrana území

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v České republice slouží k ochraně rozsáhlých území s významnou přírodní a estetickou hodnotou. Z pohledu platné legislativy se jedná o typ velkoplošného zvláště chráněného území. Do této kategorie spadají i čtyři národní parky. Národní park (NP) je oblast s nejvyšší úrovní ochrany přírody, kde jsou přísně regulovány všechny lidské aktivity s cílem zachovat přirozené ekosystémy, zatímco chráněná krajinná oblast (CHKO) má mírnější ochranný režim, který umožňuje určité hospodářské a rekreační aktivity s ohledem na zachování krajinného rázu a přírodních hodnot.
Ochrana CHKO je zajištěna regulací činností, jako jsou stavební aktivity, těžba dřeva a intenzivní zemědělství, které by mohly negativně ovlivnit přírodní hodnoty oblasti. CHKO jsou rozděleny do zón s různými stupni ochrany, kde jsou v nejpřísnějších zónách omezení nejpřísnější. Ochranná pásma zabezpečují území před negativními vlivy z okolí.

Na území České republiky se nachází 26 CHKO: Beskydy, Bílé Karpaty, Blaník, Blanský les, Brdy, Broumovsko, České středohoří, Český kras, Český les, Český ráj, Jeseníky, Jizerské hory, Kokořínsko – Máchův kraj, Křivoklátsko, Labské pískovce, Litovelské Pomoraví, Lužické hory, Moravský kras, Orlické hory, Pálava, Poodří, Slavkovský les, Šumava, Třeboňsko, Žďárské vrchy a Železné hory. Tyto oblasti dohromady pokrývají přibližně 1 138 174 ha, což představuje asi 14,43 % území České republiky.

Návrh na vyhlášení CHKO Krušné hory je také výsledkem dlouholetých příprav a studií, které potvrdily výjimečnost přírodní oblasti. Revize přírodních hodnot prostřednictvím biotopového mapování v rámci soustavy Natura 2000 potvrdila, že Krušné hory mají vysokou biologickou a ekologickou hodnotu, kterou je třeba chránit.

Celý proces vyhlášení CHKO bude trvat ještě několik měsíců, během kterých budou obce a další dotčené strany moci podávat připomínky. Po jejich zpracování bude návrh předložen vládě k finálnímu schválení. Pokud bude CHKO Krušné hory vyhlášena, stane se největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice s rozlohou kolem 1200 kilometrů čtverečních.

Z hlediska ochrany zvířat a jejich welfare je tento krok nesmírně důležitý. Vyhlášení CHKO Krušné hory by znamenalo nejen ochranu jedinečné přírody, ale také zajištění lepších podmínek pro život mnoha ohrožených druhů. To by vedlo k dlouhodobému zlepšení ekologické stability a biologické rozmanitosti celého regionu.

Zdroje:

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení CHKO Krušné hory. [online]. 2024-07-24 [cit. 2024-07-30]. Dostupné z: https://www.nature.cz/-/ministerstvo-zivotniho-prostredi-zahajilo-proces-vyhlaseni-chko-krusne-hory?redirect=%2Fhomepage

ČTK. Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení CHKO Krušné hory. [online]. 2024-07-24 [cit. 2024-07-30]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ministerstvo-zahajilo-proces-vyhlaseni-chko-krusne-hory/2548877

Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Přehled chráněných území k dnešnímu dni. [online]. [cit. 2024-07-30]. Dostupné z: https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/sumarizace/

30/07/2024

Autor: Mgr. Ondřej Cvejn
Kategorie: Magazín | Welfare

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři