Kritéria pro výběr kočky

Kočka jako domácí mazlíček může do života přinést spoustu radosti a potěšení. Je nutné si však uvědomit, že kočka není pes a jejich chování je velmi odlišné. Kočku nelze naučit různým povelům, nebudete s ní provozovat sporty či ji chodit venčit. I když venčení kočky už není v této době až tak neobvyklé. Nejprve si musíte rozmyslet, jestli vás tyto věci nebudou omezovat. Protože pokud si pořídíte kočku a zjistíte, že její životní styl vám nevyhovuje, návrat zpět může mít dopad na psychický stav kočky. Před pořízením kočky domácí byste se měli zaměřit i na další kritéria, která vám pomohou s vhodným výběrem.

Kočka či kocour?

Pohlaví je jedno z hlavních kritérií. Zde hraje roli to, jestli budete chtít koťata. Pokud ano, tak si samozřejmě pořídíte samici. Při pořízení samice ale nenastává povinnost mít mláďata. Jestliže koťata neplánujete, odborníci doporučují kočku vykastrovat. U nekastrovaných koček, které nezabřeznou, se mohou vyskytnout zdravotní problémy související nejen s pohlavním ústrojím.
U kocourů, zejména nekastrovaných, může být problém se značkováním močí. Tím si označují své teritorium. Zápach kocouří moči je velmi pronikavý a nedá se ho snadno zbavit. Jestliže je kocour kastrovaný, málo kdy se stává, že by značkoval močí. Další problém může nastat při venkovním chovu kocoura, protože samci mají tendenci k toulání. Možným řešením může být opět kastrace.

Kotě nebo dospělý jedinec?

Velmi důležité je zmínit vyhlášku č. 21/2013 Sb., která stanovuje minimálně věk pro odběr koťat od kočky na 84 dnů. U koťat je nejdůležitější období socializace, kdy získávají nejvíce zkušeností od matky a také se tímto obdobím předurčuje přítulnost kočky. Kotě nejvíce přilne k člověku, který se o něj na počátku staral a krmil je. Pokud kotě není zvyklé na člověka, v budoucnu to ovlivní přítulnost kočky a přístup k chovateli.
Koťata většinou nemívají špatné předchozí zkušenosti spojené s chovatelem. Naopak u dospělých jedinců může být problém, že nevíte, co se jim v minulosti přihodilo a co zažili. Kočku byste nikdy neměli do ničeho nutit. I z dospělé bázlivé či agresivní kočky se může stát mazel, který bude vděčný, že vás má.

Průkaz původu či kočka z útulku?

Průkaz původu (PP) zaručuje, že si pořizujete plemeno, po kterém toužíte. Z průkazu původu zjistíte nejen jméno jedince, plemeno, barvu, pohlaví, datum narození, ale také rodiče a předky. Díky PP si můžete být jistější, že jedinec nebude trpět zdravotními a genetickými vadami. Kočku s průkazem původu si pořizují chovatelé, kteří plánují účast na výstavách, vlastní chov, ale i lidé, kteří pouze touží po kvalitním zvířeti.
Naopak pokud je vám plemeno jedno, je nejlepší si vzít kočku z útulku. Kočičích útulků je spousta a výběr je opravdu bohatý. Není důvod si pořizovat za peníze kočku smíšeného plemene, kterých je v útulku či venku mnoho. Učiníte tak další útulkovou kočku šťastnou.

Život venku nebo v bytě?

Před pořízením kočky je důležité si rozmyslet kde a jakým způsobem bude kočka žít. Toto kritérium hraje roli zejména u dospělých koček, které si na svůj životní styl již zvykly. Tudíž pokud si pořídíte kočku, která je zvyklá chodit ven, neměli byste ji po zbytek jejího života držet pouze v bytě. Taková kočka nebude šťastná. Naopak máte-li kočku žijící striktně v bytě, venkovní způsob života by pro ni mohl být stresující.

Plemeno a povaha

Podle mezinárodní organizace koček FIFe (Fédération Internationale Féline) rozlišujeme 4 základní skupiny plemen:

  1. Perské a exotické kočky
  2. Polodlouhosrsté kočky
  3. Krátkosrsté a somálské kočky
  4. Siamské a orientální kočky

Určitě je dobré si rozmyslet, zda chcete kočku s dlouhou či krátkou srstí. Kočky s delší srstí potřebují větší péči, jako je česání. Navíc si musíte uvědomit, že chlupy se budou nacházet všude v domácnosti. Plemena zpravidla předurčují povahu kočky. Ty mohou být aktivnější či klidnější. Ovšem povaha také závisí na konkrétním jedinci a, jak již bylo zmíněno, na období socializace.

Počet koček

V neposlední řadě je důležité promyslet, kolik koček vlastně chcete chovat. Pokud už předem víte, že toužíte po více kočkách, měli byste tomu přizpůsobit i výběr. Nejvhodnější je vzít si koťata, která si na sebe budou zvykat od malička. Další možností je pořídit si sourozence, kteří jsou na sebe zvyklí.

Existuje mnoho dalších kritérií, na které je dobré se zaměřit. Správný výběr ovlivní život váš i kočičí. 

Zdroje:

Vyhláška č. 21/2013 Sb., o stanovení podmínek při chovu psů a koček

Breed standards. Fédération Internationale Féline. [online]. 2020 [cit. 2021-11-08]. Dostupné z: http://fifeweb.org/wp/breeds/breeds_prf_stn.php

28/11/2021

Autor: Bc. Monika Bukáčková
Kategorie: Magazín | Psi a kočky

Poradna

Ptáte se...

  • Co je považováno za týrání zvířat?
  • Je možné doma chovat medvěda?
  • Za jakých podmínek mohu pohřbít psa nebo jiné domácí zvíře na zahradě?
  • Kdo a při jakém počtu musí oznamovat chov psů?
  • Jsou stanoveny nějaké podmínky pro převoz koně?
  • Našel jsem zraněnou srnku, mohu si ji nechat na zahradě?

Více

Partneři a sponzoři