Přeprava hospodářských zvířat je spojena s významným stresem pro zvířata. Při teplotách nad 30 °C se rizika pro zvířata dramaticky zvyšují. Zvířata nejsou schopna účinně regulovat svou tělesnou teplotu, což vede k hypertermii a dehydrataci. Špatná ventilace a nedostatečný přístup k vodě mohou situaci ještě zhoršit, což má vážné důsledky pro zdraví a welfare zvířat.
Při vyšších teplotách by měly být zajištěny dostatečné podmínky pro přepravu, jako je zvýšená ventilace, chlazení, napájení přepravovaných zvířat, časté přestávky a využití chladnějších částí dne pro přepravu. Dále by měla být zkrácena doba přepravy na minimum, aby se minimalizovala expozice zvířat vysokým teplotám. Nejúčinnějším řešením při extrémních teplotách je z pohledu ochrany zdraví a welfare přepravovaných zvířat plošné omezení přepravy.
Pozastavení certifikace zásilek
V tomto duchu reagovala i Státní veterinární správa, která z důvodu výskytu tropického počasí, kdy maximální denní teploty vzduchu přesahují 30 stupňů Celsia, v celé střední, jižní a východní Evropě a zemích Blízkého východu, pozastavila certifikace zásilek skotu, domácích koňovitých, ovcí, koz a prasat k dlouhodobým cestám. Pozastavení platí do neděle 18. 8. 2024 s výjimkou případů, kdy jsou dopravní prostředky vybaveny klimatizací. Zásilky na kratší trasy budou certifikovány jen v případech, kdy dopravce zaručí, že přeprava bude probíhat převážně v noci, resp. mezi 21. a 10. hod.
Pokyn, aby veterináři z krajských správ neodbavovali zásilky hospodářských zvířat na cesty delší než osm hodin, pokud lze předpokládat venkovní teploty nad 30 °C, platí po celé léto, sdělil ČTK zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.
Evropská legislativa
V dlouhodobějším horizontu by však bylo žádoucí zaměřit se na úpravu předpisů na úrovni EU. Z důvodu zdraví a welfare převážených zvířat je žádoucí maximální omezení počtu dlouhotrvajících cest, tedy přepravy přesahující 8 hod. Převozu zvířat za účelem chovu se vyhnout nelze, zcela eliminována by však měla být přeprav jatečných zvířat, dále než na nejbližší jatky.
Přísnější podmínky a vyšší požadavky na vybavení dopravních prostředků by bylo vhodné aplikovat i pro krátkodobou přepravu, přepravu nepřekračující 8 hod. Nedílnou součástí legislativních opatření by se měl stát také zákaz vývozu zvířat do třetích zemí, jejichž právní předpisy nezajištují ochranu zvířat alespoň v rozsahu právních předpisů EU.
Problém přepravy zvířat se však v extrémních teplotách týká i zvířat v zájmovém chovu, nejčastěji pak psů, koček a fretek. I při přepravě těchto zvířat je třeba dbát na dostatečnou ventilaci, ideálně klimatizaci, zajištění napájení a dostatečného počtu přestávek. Fatální chybou způsobující úhyn zvířete pak může být jeho ponechání v uzavřeném autě i na krátkou dobu.
Zdroje:
Cockram, M. S. 2014. Criteria and potential reasons for maximum journey times for farm animals destined for slaughter. Animals, 4(2), 220-244. DOI: 10.3390/ani4020220.
Marahrens, M., Von Holleben, K., & Puschner, B. 2003. Transport conditions of slaughter pigs and their influence on the animals’ condition on arrival at the slaughterhouse. Deutsches Tierärzteblatt, 51(6), 604-608.
Státní veterinární správa. Pozastavení certifikace zásilek hospodářských zvířat k dlouhodobým cestám. Státní veterinární správa. [online]. 2024 [cit. 2024-08-13]. Dostupné z: https://www.svscr.cz/pozastaveni-certifikace-zasilek-hospodarskych-zvirat-k-dlouhodobym-cestam/
Vecerek, V., Malena, M., Malena, M. Jr., Voslarova, E., & Chloupek, P. 2006. The impact of the transport distance and season on losses of fattened poultry during transport to the slaughterhouse. Poultry Science, 85(10), 1882-1885. DOI: 10.1093/ps/85.10.1882.
von Keyserlingk, M. A. G., & Weary, D. M. 2010. Improving dairy cattle welfare: Evolving animal welfare concepts and their application to dairy cattle. Journal of Dairy Science, 93(2), 1029-1037. DOI: 10.3168/jds.2009-2571.